تحصیل در کشور فرانسه

( توجه فرمایید که این اطلاعات ذیل به منظور آشنایی کلی بوده و دستخوش تغییرات هستند)

 

 • تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه ۳ ساله بوده و نیاز به مدرک ۱۲ ساله دیپلم دارد اما در کل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس کمی دشوار است. جهت تحصیل در این دوره مدرک زبان فرانسوی لازم است لذا کمی کاررا سخت میکند.

تحصیل در کشور فرانسه در سه مقطع تحصیلی ( لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا) امکان پذیر می باشد، اما قابل ذکر است که در مقطع لیسانس ویزا به افراد تعلق نخواهد گرفت، بنابراین به متقاضیان کشور فرانسه که دارای مدرک دیپلم می باشند پیشنهاد می گردد که وارد مقطع لیسانس در کشور خود شوند و این مقطع را در کشور خود بگذرانند و برای مقطع فوق لیسانس برای کشور فرانسه اقدام نمایند تا وقت و سرمایه تان تلف نگردد.

شایان به ذکر است که کشور فرانسه کلیه دانشگاه ها و مراکز آموش عالی کشور ایران را قبول دارد بنابراین مشکلی از نظر پذیرش دانشجو با توجه به دانشگاه وجود نخواهد داشت.

همان طور که در فوق توضیح داده شد در مقطع لیسانس شانس ویزا پایین می باشد اما هر چه مقطع تحصیلی بالا تر برود شانس ویزا بیشتر خواهد شد و برای اخذ ویزا و همچنین پذیرش در دانشگاه داشتن مدرک زبان فرانسوی ( TCF و یا DElF  فرانسه) و دانستن زبان فرانسه به همراه مدرک B1الزامی می باشد،اما مدرک B1مدرک کافی برای ورود به دانشگاه نخواهد بود اما اخذ ویزا از طریق آن امکان پذیر می باشد. امتحانات مربوط به مدارک زبان فرانسوی در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در روز و تاریخ خاصی که خود سفارت اعلام می دارد ،برگزار می گردد.

امتحان TCF  ، دوسال اعتبار خواهد داشت که بعد از این مدت اعتبار آن از بین خواهد رفت اما امتحانDELF ، اعتبار آن پایان نخواهد یافت

 • تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فرانسه دارای شرایطی از قبیل پاس کردن ۱۲۰ واحد درسی و دانستن زبان فرانسوی است.این دوره شاملMaster1 وMaster2 می باشد و دانشجو می تواند بطور جداگانه هر دوره را گذرانده و مدرک مورد نظر را در یافت نماید.

 • تحصیل در فرانسه در دوره دکترا

این دوره سه سال به طول می انجامد و شامل پژوهش می باشد.

ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا برای فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد ممکن می باشد.هر دانشجو می تواند در رشته ای که فارغ التحصیل شده  و یا رشته های مرتبط به آن ادامه تحصیل دهد.

شروع اولین اقدام برای اخذ پذیرش ماه فوریه ( بهمن ماه ) بوده و جواب نهائی در ماه ژوئیه ( تیر ماه ) از طرف دانشگاه صادر خواهد شد با احتساب اقدام برای ویزای دانشجویی که حداکثر ۷۰ روز به طول می انجامد ، دانشگاه های فرانسه در ماه سپتامبر هر سال پذیرای دانشجویان خواهند بود.

دانشجو موظف است در امتحانی به نام TCF  که در بخش فرهنگی سفارت برگزار میشود شرکت نموده تا سطح زبان مربوطه مشخص شود. در واقع مهمترین بخش اخذ پذیرش دانشجویی ، تسلط به زبان فرانسه و کسب نمره مربوطه ( حداقل سطح B2  ) می باشد.

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی در فرانسه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش لزوما بایستی ترجمه رسمی به زبان فرانسه توسط مترجم معتمد سفارت شده و شناسنامه ایرانی و مدارک تحصیلی و ریز نمرات علاوه بر ترجمه رسمی به تایید سفارت فرانسه نیز برسد.

مدارک مورد نیاز:

 • Cv
 • انگیزه نامه
 • تمامی مدارک تحصیلی
 • مدارک سوابق کاری عنوان شده در CV

مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF

 • ۲ توصیه نامه از ۲ استاد در رشته ی مربوطه (به زبان انگلیسی /فرانسوی)
 • پروژه تحقیقی یا پروپوزال در ۳ صفحه برای مقطع دکترا

مدرک زبان جهت تحصیل در فرانسه

جهت تحصیل در فرانسه مدرک زبان فرانسوی لازم است هرچند ممکن است یکسری از رشته ها در بعضی موسسات به زبان انگلیسی هم ارائه شوند. هم چنینن برای فراگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه در حال حاضر این امکان وجود دارد که از طریق دوره های زبانی که در دانشگاه سوربن فرانسه برگذار می گردد ، اقدام شود و در حال حاضر نیز به این دوره ها ویزا تعلق خواهد گرفت.

نکات مهم در باب تحصیل در فرانسه

شروع اولین اقدام برای اخذ پذیرش ماه فوریه ( بهمن ماه ) بوده و جواب نهائی در ماه ژوئیه ( تیر ماه ) از طرف دانشگاه صادر خواهد شد با احتساب اقدام برای ویزای دانشجویی که حداکثر ۷۰روز به طول می انجامد ، دانشگاه های فرانسه در ماه سپتامبر هر سال پذیرای دانشجویان خواهند بود.

هم چنینن برای فراگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه در حال حاضر این امکان وجود دارد که از طریق دوره های زبانی که در دانشگاه سوربن فرانسه برگذار می گردد ، اقدام شود و در حال حاضر نیز به این دوره ها ویزا تعلق خواهد گرفت.

برای تبدیل ویزا توریستی به تحصیلی یا هر نوع ویزای دیگر ، اگر افراد در فرانسه مستقر باشند ، حتما باید به کشور خود بازگردند و این تبدیل را انجام دهند. بنابراین امکان تبدیل ویزا در خود کشور فرانسه وجود نخواهد داشت.

کار ضمن تحصیل در فرانسه

مدت زمان کار ضمن تحصیل در فرانسه در دوره لیسانس : ۱۰ ساعت در هفته

مدت زمان کار ضمن تحصیل در فرانسه در دوره فوق لیسانس : ۲۰ ساعت در هفته

همچنین پس از اتمام تحصیل دانشجویان میتوانند با یافتن کار ویزای تحصیلی خودرا به ویزای کاری تبدیل نموده و ازاین رو موفق به اخذ اقامت فرانسه شوند.

*** توجه : طبق آخرین اخبار( ۱۳/۱۲/۹۷) منابع وابسته به وزارت خارجه فرانسه ، هزینه تحصیل در فرانسه از سال تحصیلی ۲۰۱۹ افزایش قابل توجهی خواهد داشت :

 • ۲۷۷۰ یورو برای مقطع لیسانس
 • ۳۷۷۰ یورو برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *