,

ترجمه چیست ؟

ترجمه، برگردان یک متن کتبی از زبانی به زبان دیگر، با حداکثر وفاداری ممکن به پیام متن، است. معمولا، مترجم از زبان دوم و یا سوم به زبان مادری خود ترجمه می کند. مترجم، فردی کنجکاو، با فرهنگ وسیع، انعطاف ذهنی، با اطلاعات عالی از زبان مبداء و مقصد و توانمند در نگارش است. بسیاری از مترجمان در رشته های خاصی تخصص دارند. مثلا در ترجمه متون حقوقی یا در ترجمه متون فنی. مترجمان حقوقی دارای انجمن های بین المللی می باشند. ترجمه متون پزشکی نیز دشوار و از حساسیت بالایی برخوردار است.

ترجمه شفاهی، کاملا متفاوت است و علاوه بر آشنایی با زبان های مورد نیاز، مترجم باید از نظر گفتاری نیز مهارت داشته باشد. مترجمان شفاهی در ملاقات ها، جلسات و کنفرانس ها شرکت می کنند و به صورت حضوری یا همزمان ( با استفاده از سیستم ترجمه همزمان) خدمات خود را ارائه می دهند.

ترجمه، در دوران معاصر با چالش هایی روبروست که جهانی سازی و پیشرفت تکنولوژی ایجاد کرده اند. با توجه به نزدیک تر شدن ملت ها از طریق فضاهای مجازی و توسعه توریسم و مهاجرت ها و…، نیاز به ترجمه و مترجمین روزافزون است. در نتیجه تحصیل در رشته زبان و مترجمی، آینده خوبی خواهد داشت. برنامه های متعددی میان کشور های علاقه مند وجود دارد که امکان می دهد تا جوانان در چارچوب بورس های تحصیلی کوتاه و دراز مدت از امکانات خوبی برای تحصیل با هزینه مناسب برخوردار شوند. اروپا از این جهت ، شرایط خوبی را برای جوانان خود بویژه در چارچوب سازمان اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. در فرانسه، نگارنده این متن، شاهد بود که دانشگاه لئوناردو داوینچی در پاریس، دوره ای ۳ ماهه برای کلیه علاقه مندان برگزار می کرد که در آن کسانی که یکی از زبان های لاتین مانند فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی را می دانستند، می توانستند ثبت نام کنند و پس از سه ماه آموزش،  شرکت کنندگان در دوره قادر بودند مطبوعات را به سه زبان دیگر مطالعه و تا حد بسیار قابل قبولیاز آنها استفاده نمایند!

به امید روزی که صلح و امنیت، رونق اقتصادی، پیشرفت، دوستی و همکاری در خاورمیانه جایگزین فقر، نا امنی، عقب ماندگی فرهنگی، مخاصمات و درگیری ها شود و جوانان این منطقه نیز به مانند مناطق دیگر جهان، رفت و آمد کنند و با حمایت دولت های خود، از امکانات مناسبی جهت آشنایی با فرهنگ های یکدیگر و از جمله زبان های رایج در کشورهای خود، برخوردار شوند.

دکتر رفیعی ( دارالترجمه رسمی هرمس)

دارالترجمه رسمی هرمس ۲۲۱۱۸۰۰۰ – ۲۲۱۱۷۰۰۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *